Newsletter

PODPORTE SVOJU IMUNITU A ENERGIU S VITAMÍNMI CENTRUM. AKO A KEDY VITAMÍNY UŽÍVAŤ?

16.9.2021   
Foto

Vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre zdravie a imunitu nášho tela. Vďaka vyváženej strave zaistíte Vášmu telu vitamíny a minerály, ktoré vaše telo potrebuje. Pre mnoho ľudí však môže byť zdravé stravovanie výzvou a užívanie multivitamínového multiminerálneho doplnku stravy je dobrou stratégiou, ako zostať na správnej ceste. Značka Centrum prichádza s dôležitými faktami, ktoré popisujú ako a kedy vitamíny užívať.

AKÝ TYP VITAMÍNOV BY STE MALI UŽÍVAŤ?

Vitamíny sa delia do dvoch skupín: vo vode rozpustné (vitamíny skupiny B a vitamíny C) a vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E a K) .1 Rozdiel medzi týmito dvoma skupinami spočíva v tom, že vitamíny rozpustné v tukoch sa pred vstrebávaním do krve2 rozpustí v tuku, zatiaľ čo vitamíny rozpustné vo vode sa rozpustí vo vode a nebudú sa ukladať v tele - obvykle sa vylučujú močí.3 Vzhľadom k tomu, že vitamíny rozpustné vo vode nie sú v tele ukladané, môže byť potreba ich užívania častejšie.

KEDY BY STE MALI IDEÁLNE VITAMÍNY UŽÍVAŤ?

Nielen, že je dôležité vedieť, ako užívať vitamíny, ale rozdiel spočíva aj v tom, kedy je ideálny čas si vitamíny vziať. Mnoho ľudí dáva prednosť užívanie vitamínov ráno, pred raňajkami a začiatkom dňa. Iní môžu uprednostňovať inú dennú dobu.

S vitamínmi, ktoré sú rozpustné vo vode oproti tukom, by sa malo zaobchádzať odlišne. Vitamínový doplnok rozpustný v tukoch, ako je napríklad vitamín E, by nikdy nemal užívať nalačno. Aby naše tráviace sústava absorbovala vitamín E, musia byť v našom tele prítomný nejaký tuk.4 Vďaka tomu je vitamín E skvelým doplnkom k jedlu, na rozdiel od železa, ktorého vstrebávanie môžu ovplyvniť látky obsiahnuté v niektorých potravinách, ako sú syry, jogurty, vajcia, mlieko, špenát, čaj, káva alebo celozrnné pečivo.5

Obvykle koordinujete príjem vitamínov s tréningom? Niektorí naznačujú, že najlepší čas na užívanie vitamínov je po tréningu, nie skôr, pretože vitamíny sa môžu pohybovať v žalúdku a spúšťať produkciu žalúdočnej kyseliny, čo spôsobuje napríklad pálenie žáhy.6

 

Centrum pre ženy - pre Vaše zdravé vlasy, kožu a nechty

Selén a zinok prispievajú k udržaniu zdravých vlasov a nechtov. Vitamín A priespieva k udržaniu zdravej pokožky.

 

Centrum pre mužov – pre Vaše zdravé svaly

Horčík priespieva k správnemu fungovaniu svalov.

Centrum Silver – pre zdravie Vašich očí, kostí a každodennú vitalitu

Vitamín A priespieva k udržaniu dobrého zraku. Vápnik je potrebný na udržanie zdravých kostí. Horčík priespieva k zníženiu vyčerpania a únavy a k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie.

 

Centrum AZ – kompletné a vyvážené zloženie vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

 

Výživový doplnok. 1 tableta denne.

V prípade otázok kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, e‑mail: cz.info@gsk.com. Prípadné nežiaduce účinky prosím hláste na: sk-safety@gsk.com. Dátum vypracovania materiálu: 09/2021

 • VITAMÍNY C a D, SELÉN A ZINOK PRISPIEVAJÚ K SPRÁVNEMU FUNGOVANIU IMUNITNÉHO SYSTÉMU.
 • VITAMÍNY B₁, B₂ a B₁₂, BIOTÍN, JÓD, VÁPNIK, HORČÍK, MANGÁN, NIACÍN A ŽELEZO PRISPIEVAJÚ K SPRÁVNEJ LÁTKOVEJ PREMENE DÔLEŽITEJ PRE TVORBU ENERGIE. 

Ochranné známky sú vlastnené alebo licencované skupinou spoločností GSK. ©2021 skupina spoločností GSK alebo poskytovateľ príslušnej licencie.

 

1 Fat-Soluble Vitamins: A, D, E, and K. https://extension.colostate.edu/topic-areas/nutrition-food-safety-health/fat-soluble-vitamins-a-d-e-and-k-9-315/. Accessed on 7/30/2020.

2 Water-Soluble Vitamins: B-Complex and Vitamins C. https://extension.colostate.edu/topic-areas/nutrition-food-safety-health/water-soluble-vitamins-b-complex-and-vitamin-c-9-312/. Accessed on 7/30/2020.

3 Water-Soluble Vitamins: B-Complex and Vitamins C. https://extension.colostate.edu/topic-areas/nutrition-food-safety-health/water-soluble-vitamins-b-complex-and-vitamin-c-9-312/. Accessed on 7/30/2020.

4 Vitamin E. National Institutes of Health. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-Consumer/. Accessed 12/10/20.

5 Iron Supplement (Oral Route, Parenteral Route). Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/iron-supplement-oral-route-parenteral-route/precautions/drg-20070148/. Accessed 12/10/20.

6 Get Nauseous After Taking Vitamins? 6 Tips to Make Them Easier to Stomach. https://health.clevelandclinic.org/get-nauseous-after-taking-vitamins-6-tips-to-make-them-easier-to-stomach/. Accessed on 7/30/2020.

 

Voltaren

HLAVNÍ PARTNERI

  Voltaren
  Dr. Max

OFICIÁLNI PARTNERI

  ON

PARTNERI

  Sportisimo
  Centrum
  Enervit
  Nadace
  Fitness
  musli
  Malino Brdo
  B&O
  Birell

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

  Markíza

MEDIÁLNI PARTNERI

  Pravda
  tasr
  Behame.sk
  štiavnické noviny
  Beh.sk
  running
  Rungo
  trenujeme
  s Dětmi

Oficiální dodávatelia

  Johnny Servis
  Žaket
  CAT CUT
  Onlinesystem
  TKF
  Ecofis
  Lunys

HLAVNÍ INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI

  MŽP
  žilinský kraj
  bRATISLAVA
  bb kraj
  SOŠV
  bratislavský kraj

Spolupracujeme

  salamandra
  video
  Hike the world
  Z neba
  Liptov
  Štiavnica
  Devínská nová Ves
  solubrand
Výživové okénko