EKOLÓGIA

Bežecký seriál Behaj lesmi sa odohráva na najkrajších miestach na Slovensku. Aj preto kladie veľký dôraz na životné prostredie, ku ktorému sa snaží byť maximálne šetrný a v súlade s okolitou prírodou. 

 

TRIEDENIE ODPADU

Počas pretekov sa vyprodukuje veľa odpadu, s ktorým by sa malo správne naložiť. Našu svorku vedieme nielen k zdravému pohybu v prírode, ale aj k zodpovednému triedeniu odpadu priamo na pretekoch. Na pretekoch sme preto pripravili smetné koše určené špeciálne na papier, plast, plechovky a BIO odpad. Triedenie sa však netýka len teba, ako návštevníka, ale aj nás usporiadateľov. Po skončení akcie spracuvávame všetok odpad, ktorý sa počas našich pretekov vyprodukuje.

V sezóne 2022 sme spolu vytriedili 3 835 kg odpadu, vrátane 240 kg BIO odpadu. 

V sezóne 2023 sme spolu vytriedili 4 181 kg odpadu, vrátane 315 kg BIO odpadu.

 

 ROZPUSTNÉ TAŠKY, KTORÉ NEPOŠKODZUJÚ PRÍRODU

Organizátori Behaj lesmi prichádzajú tiež s revolučnou ekologickou „vychytávkou“. Každý z pretekárov dostane úvodný balíček v taške z NEplastového materiálu. Ideálny spôsob likvidácie je rozpustenie v horúcej vode, ktorá je netoxická a nepoškodzuje prírodu. 

 

 ZNOVUPOUŽITEĽNÉ VYBAVENIE

Jednorázovým kelímkom v lese odzvonilo, papierové poháre na občerstvovacích staniciach nenájdete. Namiesto toho budú pretekárom k dispozícii Speedcupy. Tento pohárik z termoplastického polyuretánu je možné počas okamihu zbaliť do vrecka, či praktickým pútkom zavesiť na batoh alebo kamkoľvek inam. Váži navyše iba 10 gramov a zostane ti už nastálo ako pamiatka na tvoj výkon a zážitok. 

V sezóne 2023 sme nahradili 69 000 jednorazových pohárikov našimi SPEEDCUPMI. 

 

 REVOLUČNÉ EKO ZNAČENIE

Čistota a uchovanie našich lesov je pre nás prioritou, a preto sme pripravili opatrenia v oblasti ekológie, aké tu ešte neboli. S úctou k našim lesom sme pre tohtoročnú sezónu pripravili dokonale rozložiteľné ekologické značenie pretekárskych trás z materiálu Solubag, ktorý je možné používať opakovane a v prírode sa rozpustí už po 180 dňoch. Jedná sa o špeciálne vyrobený a upravený polyvinylalkohol (PVA), ktorý je z prírodných zdrojov a vrátane potlače je úplne netoxický. Ak by napriek tomu náhodou kúsok značenia v lese zostal, zostanú z neho iba také látky, ktoré sa v pôde už prirodzene nachádzajú.

  

 MEDAILE Z PRÍRODNÝCH MATERIÁLOV

Udržateľnosť je doslova hmatateľná v nových cool ekologických medailách, ktoré sú vyrobené z čisto prírodných materiálov a bez akýchkoľvek chemických prísad. Aby toho nebolo málo, stuhy na medaile sú vyrobené zo 100% recyklovaného plastu. Myslíme na prírodu a našich lesných priateľov, ale predovšetkým na teba. S novou medailou budeš "eko" a svoju uhlíkovú stopu rozhodne nezvýšiš. Medaile v sezóne 2023 boli vyrobené z biorozložiteľných materiálov a svoj základ mali napríklad v zemiakoch a kukurici. 

   

POMÁHAME V BEHAJ LESMI LOKALITÁCH 

Myšlienky udržateľnosti a ekológie dostávame aj do samotných regiónov, kde sa konajú preteky Behaj lesmi. Na daných miestach preto aktívne vyhľadávame príležitosti, kde môžeme spoločne s našim partnerom - lekárňami Dr. Max pomáhať a niečo tak zanechať a posunúť danú lokalitu o krok ďalej. 

Podpora obce Čičmany
V rámci pretekov v Čičmanoch v sezóne 2022 sme do rúk starostky obce, pani Ivety Michalíkovej, darovali šek v hodnote 12 600 € od Behaj lesmi a hlavného partnera Dr. Max. Prostriedky poslúžia Čičmanom na podporu verejného osvetlenia a tým nepriamo i na zachovanie kultúrneho dedičstva tejto svetoznámej obce.

Podopora mesta Ružomberok
Šek v hodnote 13 000 euro si v sezóne 2023
prevzal od zástupcu lekární Dr. Max Jaroslava Kypra (Chief of Operations) a zástupcu Behaj lesmi Pavla Krupičku pán Ing. Róbert Kolár, ktorý je zástupcom primátora mesta Ružomberok. Tento rok spoločne realizujú projekt výsadby zelene v jednom z najviac znečistených miest na Slovensku - v Ružomberku. Dúfame, že sa tak mesto posunie zase o krok ďalej!

 

DIGITALIZÁCIA

Pretože chceme, aby si s nami aj naďalej mohol behať lesmi, snažíme sa chrániť stromy, a preto znižujeme zbytočné používanie papiera. Nebudeme teda tlačiť jednorazové brožúry, letáky či lístky do šatne. Všetko ide rovno odtrhnúť zo štartového čísla alebo to nájdeš vo svojom telefóne. A ani si nemusíš v brlohu nič tlačiť, stačí prísť k registrácii s QR kódom alebo potvrdením v telefóne.

MINIMALIZÁCIA UHLÍKOVEJ STOPY 

Chápeme, že väčšina pretekov série Behaj lesmi sa koná mimo dosahu pravidelnej hromadnej dopravy, napriek tomu je možné sa do zázemia dostať vždy hromadnou dopravou. Pokiaľ to bude možné, využívaj ju. Ak je pre teba nevyhnutné ísť vlastným vozidlom, skús ponúknuť voľné miesta spolujazdou, ktorú spúšťame ku každým pretekom na facebookovej stránke podujatia. Minimalizuješ tak svoju uhlíkovú stopu a ešte si užiješ zábavu po ceste s ostatnými pretekármi!

 

PLOGGING

Že nevieš, čo to je? Nevadí, mrkni na video, kde je všetko vysvetlené. V skratke sa jedná o výbeh, kde nejde o rýchlosť alebo dĺžku trasy, ale o pomoc prírode. Pri behu zbieraš odpadky, ktoré v prírode nechali neporiadni spoluobčania. Nielen, že urobíš niečo pre svoje zdravie, ale navyše pomôžeš prírode. V rámci Behaj lesmi sa na plogging určite môžeš tešiť.

 

ZAKLADAJÚCI PARTNER

  Lesy SR

HLAVNÍ PARTNERI

  Dr. Max

OFICIÁLNI PARTNERI

  Craft

PARTNERI

  Continental
  Sportisimo
  Zatopek
  Česká mincovna
  thule
  Enervit
  DB Schenker
  Fitness
  royalbay
  Bachledka
  Malino Brdo
  Nadácia TV JOJ

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

  TV JOJ SPORT

MEDIÁLNI PARTNERI

  tasr
  Behame.sk
  Beh.sk
  running
  Rungo
  trenujeme

Oficialni dodávatelia

  Johnny Servis
  Žaket
  Onlinesystem
  TKF
  Ecofis

HLAVNÍ INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI

  bRATISLAVA
  MŽP
  žilinský kraj
  bb kraj
  bratislavský kraj
  PSK

Spolupracujeme

  Čičmany
  salamandra
  Hike the world
  Liptov
  Štiavnica
  Upracme Slovensko
  Bratislava region
  OLO
  Bory mall
  Smartemailing
  Freelo