TIPY NA VÝLETY

S naším zakladajúcim partnerom LESY SR sme si pre vás pripravili pár zaujímavých odporúčaní na pekne strávený čas so svojou lesnou svorkou v miestach našich pretekov (ak by vám náhodou behanie nestačilo).

Pozri sa na naše tipy a vyraz na výlet!

1. lokalita

Lesnícky náučný chodník Pece

Viete, kto to boli huncokári? Ich život bol nerozlučne spätý s lesom. Hoci pôvodne pochádzali z bavorských a tirolských území, za vlády Márie Terézie sa usídlili v hornatej malokarpatskej oblasti. Severozápadne od mesta Pezinok môžeme dodnes nájsť pripomienky ich osídlenia a pôsobenia v tunajších lesoch. 

Životom huncokárov a malebnými údoliami Malých Karpát až pod vysoký Čertov kopec Vás prevedie Lesnícky náučný chodník Pece (Pezinok). Srdečne Vás pozývame na návštevu 

Viac informácií o lokalite nájdeš tu 

 

 2.lokalita

Významné lesnícke miesto Letovisko Harmónia

Lokalita Harmónia neďaleko Modry je jednou z prvých lokalít na Slovensku, kde človek upriamil svoju pozornosť na rekreačný a liečebný potenciál lesa. Na rozhraní poľnohospodárskej krajiny a lesov Malých Karpát začal v roku 1868 správca modranských lesov Alexander Filípek v okolí svojho lesného úradu budovať lesné chodníky, mostíky cez potok a odpočívadlá s lavičkami. Oblasť sa postupne stala vyhľadávaným klimatickým letoviskom s viacerými vilami pre ubytovanie letných hostí. Dnes je Harmónia chatovou oblasťou a rekreačným zázemím neďalekej Bratislavy. Slávne minulé časy letoviska pripomínajú zachovalé vily a budova lesného úradu s pamätnou tabuľou a bustou Alexandra Filípeka.

Viac informácii o lokalite nájdeš tu 

 

 3. lokalita

Lesnícky náučný chodník Majdán a Významné lesnícke miesto Rybáreň Parina

Lesnícky náučný chodník Majdán začína v obci Horné Orešany a návštevníkov prevedie časťou Kuchynsko-orešanského krasu, kde môžu pozorovať viaceré zaujímavé krasové javy. Okolité lesné porasty sú zaradené do kategórie ochranných lesov s prevažujúcou funkciou ochrany pôdy. Zastúpené sú v nich najmä dreviny buk lesný, hrab obyčajný, jaseň štíhly, javor horský, dub zimný a cerový. Náučná trasa návštevníkov privedie k rybárni, ktorú prevádzkujú LESY Slovenskej republiky ako Stredisko chovu rýb Parina. Základy rybného hospodárstva tu položil gróf Móric Pálffy v roku 1867. Lesníci dnes na Parine zabezpečujú chov rýb od ikier až po generačné ryby, chová sa pstruh dúhový a pstruh potočný.

Viac informácii o lokalite nájdeš tu a ešte viac informácii tu 

DEVÍN

1. lokalita


Lesnícky náučný chodník Šumiac – Kráľova hoľa


Slovenský raj a Kráľova hoľa toho možno na prvý pohľad nemajú až tak veľa spoločného. Zdanie však môže klamať. Práve pod Kráľovou hoľou, ikonickým vrchom Nízkych Tatier, pramenia štyri významné slovenské rieky. Medzi nimi je aj Hornád, ktorý významnou mierou formuje charakter Slovenského raja. Pre milovníkov turistiky nie je výstup na Kráľovu hoľu určite žiadnou neznámou. Ale vedeli ste, že výstupová turistická trasa z obce Šumiac je doplnená aj o lesnícke informačné tabule? Príďte sa naučiť niečo nové o lesných ekosystémoch a zažite Kráľovu hoľu spoločne s lesníkmi!

Viac informácii o lokalite nájdeš tu 

2. lokalita


Vodná nádrž Klauzy


Vodná nádrž Klauzy sa nachádza na hornom toku Bieleho potoka v Národnom parku Slovenský raj. Bola vybudovaná v 18. storočí a dnes je vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Vodná nádrž dýcha lesníckou históriou, pretože vypúšťanie v nej zachytenej vody v minulosti umožňovalo splavovanie dreva dolu Bielym potokom až do Smižian. Od svojho vzniku nádrž prešla dvoma rekonštrukciami a v súčasnosti je obľúbeným cieľom turistov navštevujúcich Slovenský raj. Z hrádze nádrže sa naskytá krásny výhľad nielen na jej vodnú hladinu, ale aj na okolité husté lesy.

Lesu a turistike zdar!

SLOVENSKÝ RAJ

1. lokalita
Významné lesnícke miesto Tatranská Javorina


História Tatranskej Javoriny je nerozlučne spätá s menom pruského šľachtica - kniežaťa Christiana Krafta Hohenloheho - Öhringena. Ako majiteľ rozsiahleho javorinského panstva zamestnával desiatky pracovníkov. Zaslúžil sa o vznik dreveného katolíckeho kostola sv. Anny, dal vybudovať drevený lovecký zámoček, vodnú elektráreň či pekáreň, patrili mu bane i ďalšie podniky. Rád sa venoval svojej záľube - poľovníctvu, ale nezanedbával ani lesný majetok. Pod vedením jeho správcu - lesného inžiniera Eduarda Kegela sa v tunajších lesoch začali používať mnohé progresívne postupy a metódy.
Pri vzniku Tatranského národného parku tak boli javorinské lesy odborníkmi hodnotené ako jedny z najzachovalejších a najhodnotnejších území v Tatrách. Po vzniku TANAP-u bol v Tatranskej Javorine založený jedinečný semenný limbový sad, prostredníctvom ktorého sa postupne výsadbou obnovovala horná hranica lesa v celom národnom parku. Jednotlivé objekty, dôležité z hľadiska lesníckej histórie, ako aj malebné javorinské lesy, sa v roku 2021 oficiálne stali 54. významným lesníckym miestom. Sieť významných lesníckych miest buduje štátny podnik LESY Slovenskej republiky od roku 2007 a jej gestorom je Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Lokality zaradené do siete dokumentujú históriu lesa, lesného hospodárstva a práce lesníkov na území Slovenska.

Viac informácii o lokalite nájdeš tu 

BACHLEDOVA DOLINA

 

1. lokalita


Významné lesnícke miesto Lesnícka osada Čierny Váh


Lesnícka osada na Čiernom Váhu vznikla už v prvej polovici 18. storočia. O pár desaťročí neskôr tu kráľovský komorský úrad dal postaviť pre svoj lesnícky personál klasicistický Kostol Najsvätejšej Trojice. Postupne k nemu pribudla drevená zvonica s unikátnym hodinovým strojom i lesnícky cintorín. Boli na ňom pochovávaní lesníci a lesní robotníci, ktorí žili a pracovali v okolitých horách. Pred 1. svetovou vojnou sa v tejto oblasti začalo prepravovať drevo Považskou lesnou železnicou. Jej pôvodná drevená stanička sa dodnes nachádza na Čiernom Váhu a sídli v nej malé múzeum. Lesníci na tradície nezabúdajú ani dnes, a tak, ako kedysi, môžete kľúče od lesníckeho kostolíka nájsť na tunajšej lesnej správe. Miestni horári Vás ochotne prevedú múzeom i všetkými pamiatkami a pridajú aj pár zaujímavostí z lesníckej práce. Svoj výlet môžete spojiť taktiež s návštevou neďalekej Prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh, od ktorej sú nádherné výhľady na celé Tatry i Podtatranskú kotlinu. Povolenia na prístupovú cestu k nádrži elektrárne si môžete vybaviť na organizačnej zložke štátneho podniku LESY SR OZ Tatry.

Viac informácii o lokalite nájdeš tu 

VEĽKÁ FATRA

1. lokalita


Lesnícky náučný chodník Dolná hora


Na dohľad od mesta Rajecké Teplice vedie krásnym prostredím bývalých kúpeľných lesov Lesnícky náučný chodník Dolná hora. Vzdáva poctu vzácnej drevine so zaujímavo tvarovanými listami – jarabine brekyňovej. Tento teplomilný druh, hoci je na Slovensku pôvodný, sa v našich lesoch vyskytuje len roztrúsene. Nad Rajeckými Teplicami si však našiel vyhovujúce podmienky. Vybrané jedince boli v roku 2008 zaradené do génovej základne jarabiny brekyňovej, ktorej poslaním je prirodzenou obnovou zachovávať genofond tejto jedinečnej dreviny. S jarabinou brekyňovou sa môžete prísť zoznámiť aj Vy. Trasa náučného chodníka Dolná hora je nenáročná a pokojne ju zvládnu aj seniori či rodiny s deťmi.

Viac informácii o lokalite nájdeš tu 

ČIČMANY
ŠTIAVNICKÉ VRCHY
SMOLENICE

ZAKLADAJÚCI PARTNER

    Lesy SR

HLAVNÍ PARTNERI

    Dr. Max

OFICIÁLNI PARTNERI

    Craft

PARTNERI

    Continental
    Sportisimo
    Zatopek
    Česká mincovna
    thule
    Enervit
    DB Schenker
    Fitness
    royalbay
    Uvex
    Bachledka
    Malino Brdo
    Nadácia TV JOJ

MARKETINGOVÝ PARTNER

    Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

    TV JOJ SPORT

MEDIÁLNI PARTNERI

    tasr
    Behame.sk
    Beh.sk
    running
    Rungo
    trenujeme
    Sport in Art

Oficialni dodávatelia

    Johnny Servis
    Žaket
    Onlinesystem
    TKF
    Ecofis
    Nilfisk

HLAVNÍ INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI

    bRATISLAVA
    MŽP
    žilinský kraj
    bb kraj
    bratislavský kraj
    PSK
    Košický samosprávny kraj
    Ružomberok

Spolupracujeme

    Čičmany
    salamandra
    Smolenice
    Hike the world
    Liptov
    Štiavnica
    Upracme Slovensko
    Bratislava region
    OLO
    Bory mall
    Smartemailing
    Freelo