Ako na lesné sadeničky?

Určite si si všimol/ la, že víťazi pretekov Behaj lesmi dostávajú od hlavného partnera, štátneho podniku LESY Slovenskej republiky, krásne sadeničky lesných drevín. Kam však tieto sadeničky správne zasadiť a ako sa o nich starať, aby z nich vyrástli zdravé stromy? To sa dozvieš v nasledujúcom článku.
Borovica horská
Ahoj. Volám sa borovica horská (Pinus mugo), ale určite ma poznáš aj pod názvom kosodrevina. Hoci prirodzene rastiem v nadmorských výškach tisíc až dvetisíc m n. m., som aj významnou dekoratívnou drevinou a uplatním sa v rôznych typoch záhrad. Mám rada svetlo, tieň mi vôbec nevyhovuje. Som nenáročná na pôdu, dobre odolávam imisiám a viem sa vyrovnať s rozmanitým množstvom prístupnej vody.
Borovica čierna
Moje meno je borovica čierna (Pinus nigra) a hoci som na Slovensku nepôvodná, dnes ma už nájdeš v mnohých lokalitách. Potrebujem svetlo a hlavne veľa tepla, hoci viem odolať aj mrazu. Nie som náročná na pôdnu vlhkosť ani na obsah živín v pôde. Využívajú ma ako dekoratívnu drevinu, a to najmä v mestskom prostredí, pretože viem dobre odolať exhalátom v ovzduší.
Smrekovec opadavý
Ahoj. Som smrekovec opadavý (Larix decidua) a určite o mne vieš, že som jediný opadavý ihličnan na Slovensku. Môžem sa dožiť aj 500 rokov, ale potrebujem k tomu dostatok svetla. Nerobí mi problém odolať aj drsnej klíme s veľkými teplotnými rozdielmi, neviem však rásť na presychavých pôdach a radšej sa vyhýbam oblastiam s menším množstvom zrážok. Na rozdiel od ostatných ihličnanov je moja živica stále tekutá, preto sa využíva pri impregnácii drevených materiálov.
Buk lesný
Volajú ma buk lesný (Fagus sylvatica) a určite si sa so mnou už stretol, veď som najrozšírenejšou drevinou v slovenských lesoch. Dožívam sa aj 500 rokov a zatienenie mi vôbec neprekáža. Náročnejší som ale na pôdu, potrebujem, aby bola svieža, dostatočne vlhká a bohatá na živiny. Vo vegetačnom období mi vyhovuje aj vyššia vzdušná vlhkosť. Moje mladé listy sa kedysi využívali ako prísada do zeleninových šalátov a polievok, a podľa toho som dostal aj latinské pomenovanie (starogrécky „phegos“ = jedlo).
Smrek obyčajný
Ahoj. Ja som smrek obyčajný (Picea abies) a najradšej rastiem v tieni alebo polotieni. Mám rád chladnejšiu klímu a dobre znášam aj extrémne nízke teploty. Pôdu nepotrebujem veľmi hlbokú, ale vyhovuje mi, keď je prevzdušnená a vlhká. Vyrastiem aj na zamokrených stanovištiach, ale na chudobných piesčitých pôdach sa mi nedarí. Moje mladé výhonky nazbierané v apríli alebo máji sú liečivé. Silica, ktorú obsahujú, pomáha pri nádche a kašli, zmierňuje reumu či bolesti svalov. Preto ich ľudia využívajú na výrobu čajov a sirupov.