Newsletter

MARTIN ZAPALAČ a jeho rady pre ideálne zimné behanie

1.2.2024   
Foto

Začneme od začiatku, čo je dôležité hneď na úvod, keď chcem ísť v zime behať? 

Dobré je si premyslieť celý tréning a špeciálne začiatok. Ideálna je dôkladná rozcvička, môžeš svoje telo rozbehnúť doma alebo aspoň na začiatku tréningu spomaliť. Tvoje telo si potrebuje zvyknúť na teplotné rozdiely, takže pozor na rozbehnutie svalov aj dychu. Hlavne žiadne prudké štarty. 

 
Čo oblečenie? Čo by si vybral na seba do naozaj veľkej zimy? Povedzme, keď už sú teploty nižšie ako -5°C? 

Ja to mám tak, že prvá vrstva je základom úspechu a odporúčam merino veci (ponožky, spodné prádlo a tričko). Sú síce drahšie, ale sú bezkonkurenčné svojou kvalitou. Podľa teploty potom nahadzujem ďalšie vrstvy, ale nikdy to nepreháňam, pretože v prepotenom oblečení človek zmrzne ešte viac. Ak je ľad, tak nechávam doma cestné tenisky a beriem poriadne trailovky. 

 


Pripravuješ sa aj dlhodobo? 

Posilujem hlavne imunitu a to práve pravidelným tréningom, ale aj otužovaním a mentálnym nastavením. Odporúčam to naozaj všetkým. Jasné, nebudete hneď Wim Hof, ale vziať si raz za čas tenšiu bundu alebo si dať ráno ľadovú sprchu môže naozaj dlhodobo pomôcť. 

Zároveň keď sa stane, že ochoriem, tak sa do toho tréningu netlačím a ani sa neponáhľam. Je to pre mňa signál, že telo je unavené a potrebuje pauzu. Vtedy si naozaj dávam oddych a telo do poriadku. To je aj moja rada pre všetkých športovcov, aby netlačili na pílu, všetko má svoj čas  a do tréningu je lepšie sa dostávať postupne. Je dobré myslieť ja na to, že do pretekov je ešte relatívne ďaleko. Je lepšie sa neunáhliť a radšej spomaliť a užívať si pomalšie tempo a napríklad skúsiť tréning natiahnuť časovo. Môže to poslúžiť ako dobrý základ a ten už v sezóne nedobehnete. Zároveň mojou ďalšou radou je to, aby športovci mysleli na dostatočné občerstvenie a hydratáciu.  Konkrétne tipy dávať nebudem, ale zima je ideálne prípravné obdobie, kedy môžete otestovať túto stránku prípravy a trochu aj experimentovať. Do sezóny tak vstúpite s tým, že viete, čo vám funguje. Tesne pred pretekmi už na to bude neskoro. 

Jedna z najdôležitejších rád za mňa je určite BEZPEČNOSŤ. Naozaj odporúčam nosiť reflexné prvky a určite aj čelovku. 

Dopĺňaš bežecký tréning aj inými športami? 

Bežecká príprava nie je len o behu. Zimné obdobie je ideálnym obdobím pre budovanie sily a vytrvalosti. Odporúčam do tréningového plánu zaradiť aspoň raz týždenne posilovňu alebo bežecké lyžovanie či skialpy. Zapoja sa tak aj iné bežecké partie. 

A viete čo ešte? Hlavné je, aby ste si to užili. Aj to, že to občas zabolí patrí k tomu. Tak zober parťáka a vidíme sa na trasách! :-) 

 

ZAKLADAJÚCI PARTNER

  Lesy SR

HLAVNÍ PARTNERI

  Dr. Max

OFICIÁLNI PARTNERI

  Craft

PARTNERI

  Continental
  Sportisimo
  Zatopek
  Česká mincovna
  thule
  Enervit
  Fitness
  Bachledka
  Malino Brdo
  Nadácia TV JOJ

MARKETINGOVÝ PARTNER

  Raul

HLAVNÍ MEDIÁLNI PARTNERI

  TV JOJ SPORT

MEDIÁLNI PARTNERI

  tasr
  Behame.sk
  Beh.sk
  running
  Rungo
  trenujeme

Oficialni dodávatelia

  Johnny Servis
  Žaket
  Onlinesystem
  TKF
  Ecofis

HLAVNÍ INŠTITUCIONÁLNI PARTNERI

  bRATISLAVA
  MŽP
  žilinský kraj
  bb kraj
  SOŠV
  bratislavský kraj
  Devínská nová Ves
  SAZ
  PSK

Spolupracujeme

  Čičmany
  salamandra
  Hike the world
  Liptov
  Štiavnica
  solubrand
  Rozbehame Slovensko
  Upracme Slovensko
  Bratislava region
  OLO
  Bory mall
  Objav udržitelné slovensko
  Smartemailing
  Freelo