Príbeh medaile

Ako sa zrodili tohtoročné medaily na pretekoch Behaj lesmi? Napadlo by vás, ako sa dajú využiť 2 PET fľaše? Nás áno! V spolupráci so spoločnosťou 3DDen sme mohli vrátiť nový život tisícom PET fliaš. V sérií pretekov Behaj lesmi totiž nejde len o športové výkony, ale aj o hlboký rešpekt k prírode. Tento záväzok sa odráža aj v medailách, ktoré účastníci získavajú po každom z pretekov – každá z nich rozpráva príbeh transformácie odpadu na cenný symbol úspechu. A práve vám, bežcom, patrí veľká vďaka za to, že spoločne môžeme prispieť k čistejším oceánom.
Z oceánskeho odpadu až k medaile...
Medaile pre preteky Behaj lesmi sú vyrábané z recyklovaného plastu získaného z oceánov, konkrétne z materiálu PET. Každá medaila tak predstavuje približne dve plastové fľaše, ktoré boli vylovené z oceánu, odsolené, vyčistené a premenené na filament pre 3D tlač – z neho následne firma 3DDen pomocou 3D tlačiarne postupne vytvára hotový predmet – v našom prípade práve medailu. Tento proces nielenže znižuje množstvo plastového odpadu v oceánoch, ale zároveň prispieva k ochrane morského života a ekosystémov. V neposlednom rade dochádza k takzvanej upcyklácii – odpad dáva vznik novým veciam, a nevzniká tak ďalší odpad a nedochádza k nadmernej výrobe nových produktov. Radosť z toho tak nakoniec nemá len naša lesná svorka, ale aj tá morská.
Stuha z recyklovaných PET fliaš?
K medaile neodmysliteľne patrí stuha – parťák, veril by si, že v prípade Behaj lesmi je opäť vyrobená z PET fliaš? Konkrétne ide o materiál rPET – recyklovaný polyethylentereftalát. Si z toho zložitého názvu trochu stratený v lese? Tak dávaj pozor – tento materiál pochádza z použitých PET fliaš, ktoré boli spracované na nové vlákno. Výhodou rPET je jeho schopnosť opakovanej recyklácie bez straty kvality, čo z neho robí jeden z najekologickejších materiálov. Je ideálny na výrobu plastových obalov a v našom prípade práve spomínaných stúh. Použitím rPET sa navyše šetria prírodné zdroje a znižuje sa uhlíková stopa spojená s výrobou nových plastov.
Pomoc prírode, ale aj komunitám na potrebných miestach
Okrem toho, že poskytne prírode oddych, pomôže komunitám na miestach po celom svete, kde jej je nedostatok. Zber plastového odpadu prebieha v pobrežných oblastiach vďaka iniciatíve organizácie #tide. Tá pomáha vytvárať férové pracovné príležitosti v komunitách v juhovýchodnej Ázii, kde sú zároveň miesta najviac znečistené plastami. Z odpadu sa tak stáva nová surovina s príbehom – umožňuje ľuďom získať zmysluplnú prácu a zároveň zlepšiť prostredie, v ktorom žijú.
Symbol záväzku k prírode
Teraz už možno lepšie chápeš, že každá medaila Behaj lesmi je tak nielen ocenením športového výkonu, ale rovnako aj symbolom záväzku k ochrane životného prostredia a zlepšeniu životných podmienok tých, ktorí to najviac potrebujú. Spojením športu a udržateľnosti sa snažíme ukázať, že je možné organizovať veľké športové podujatia s rešpektom k prírode. Účastníci si tak z každého preteku odnášajú nielen spomienky na svoj výkon, ale aj hmatateľný dôkaz toho, že každý krok smerom k udržateľnosti sa počíta.